راهنمای نگارش و تنظیم مقاله

راهنمای تهیه و تنظیم و ارسال نوشتارهای علمی به نشریۀ مطالعات عالی هنر

کلیات:

-مقاله‌ها در قالب نوشتارهای علمی ـ پژوهشی در زمینۀ‌ مباحث تخصصی هنر، نظیر: تاریخ هنر، زیباشناسی و فلسفۀ هنر، نقد هنری، مطالعات میان‌رشته‌ای هنر، و سایر حوزه‌­های پژوهش هنر برای درج در نشریه‌، پذیرفته‌ شده و پس از داوری و تصویب هیأت تحریریه به چاپ می‌رسند. نشریۀ مطالعات عالی هنر، از چاپ مقاله­‌های غیر علمی ـ پژوهشی (ترجمه، گردآوری، مروری و یادداشت­‌های تحقیقاتی) معذور است. مقاله‌های علمی ـ پژوهشی حاصل تحقیق نویسنده یا نویسندگان است و شامل بررسی و تحلیل یک موضوع جدید هنری است.

-مقاله‌های ارسالی نباید قبلاً در هیچ نشریه‌ای به چاپ رسیده باشند.

-مقاله‌ها‌ی ارایه شده به نشریه مطالعات عالی هنر برای بررسی و چاپ، نباید هم‌زمان به نشریه‌های دیگر ارایه شده‌ باشند.

-چنان‌چه مقاله‌ دارای چند نویسنده باشد، مکاتبۀ نخست برای ارائۀ مقاله باید توسط تمام نویسندگان انجام شود. هم‌چنین نویسندگان می‌بایست کتباً یک نفر را به عنوان نماینده جهت انجام مکاتبات بعدی به دفتر نشریه معرفی نمایند؛ در غیر این صورت، نشریه نویسندۀ اول را به عنوان طرف مکاتبه خواهد شناخت.

-در مقالاتی که توسط دانشجویان به همراه اعضای هیأت علمی یک دانشگاه تهیه شده، بهتر است عضو هیات علمی دانشگاه مذکور به عنوان نویسندۀ مسئول مشخص شود (این امر در برخی از دانشگاه‌ها، نظیر دانشگاه تهران، الزامی است و بر اساس مصوبۀ شورای پژوهش و فناوری دانشگاه، در هیچ یک از مقالات پژوهشی چاپ شده در نشریات داخلی و بین‌المللی که زیر نظر عضو هیأت علمی دانشگاه تهران نگارش می‌شود، دانشجو نباید نویسنده مسئول باشد).

-مقالات برگرفته از پایان­‌نامۀ کارشناسی ارشد و رسالۀ دکتری، حتما می‌بایست با درج نام استاد/اساتید راهنما و مشاور، ارائه گردند و در صورت عدم تمایل اساتید به درج نام‌شان، موضوع می­‌بایست به صورت کتبی و با امضای استاد/استادان مربوطه به دفتر نشریه اعلام شود. هم‌چنین ضروری است در صفحۀ مشخصات عنوان پایان‌نامه، رساله یا طرح پژوهشی مربوطه درج شود.

-در صورت ارسال مقاله‌های تدوین شدۀ دانشجویان محترم مقطع تحصیلات تکمیلی [کارشناسی ارشد و دکتری] در طی تحصیل در مقطع مذکور، لازم است نام استاد درس مربوطه نیز ذکر شود؛ در صورت عدم تمایل استاد به درج نام، موضوع می­‌بایست به صورت کتبی و با امضای ایشان به دفتر نشریه اعلام شود.

-مقالاتی که برای چاپ در نشریۀ مطالعات عالی هنر پذیرفته می­‌شوند، می‌بایست در سامانۀ همانندجوی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) ثبت و گواهی همانندجویی به دفتر نشریه ارائه شود.

-چنان‌چه مقاله‌ای خارج از ضوابط راهنمای تهیه مطالب علمی تنظیم شده و فاقد چک­لیست نشریۀ مطالعات عالی هنر باشد، پیش از ارائه به هیأت تحریریه و داوران، از فهرست مقاله‌های در انتظار بررسی حذف شده و داوری نمی‌شود.

-ارائۀ مقاله به نشریۀ مطالعات عالی هنر،می‌­بایست صرفا از طریق ثبت‌نام در سامانۀ نشریه و بارگذاری مقاله در سامانه انجام پذیرد.

-مقالات بارگذاری شده در سامانۀ نشریه، از نظر شکلی و محتوایی توسط سردبیر نشریه بررسی و در صورت تایید، در فرایند داوری قرار می­‌گیرند.

-تأیید نهایی نوشتارها برای چاپ در نشریه پس از نظرات داوران، با هیأت تحریریۀ نشریه است.

-انتشار نوشتارهای نشریۀ  مطالعات عالی هنر، بدون ذکر مأخذ در نشریه‌های دیگر ممنوع است.

 

تنظیمات:

- ضروری است به همراه مقاله، «چک‌لیست ارسال مقاله به نشریۀ مطالعات عالی هنر» به دقت تکمیل و ارسال شود.

-صفحۀ اول مقاله باید شامل نام و نام‌خانوادگی نویسنده (نویسندگان)، عنوان (رتبه علمی)، آدرس،‌ تلفن، نمابر و پست الکترونیکی نویسنده (نویسندگان) باشد. هم‌چنین چنان‌چه مقالۀ مستخرج از طرح پژوهشی، پایان‌­نامه یا رساله باشد، عنوان طرح پژوهشی، پایان­‌نامه یا رساله و نام همکاران به همراه عنوان رشته و نام دانشگاه  نیز در صفحه اول درج گردد. صفحۀ دوم باید بدون نام و مشخصات نویسنده (نویسندگان) و فقط شامل عنوان مقاله، چکیدۀ فارسی و واژه‌های کلیدی باشد.

-حجم مقاله [با شمارش ورد]، با احتساب تمام بخش‌های متن [اعم از عنوان، چکیده‌، بدنه، نتیجه‌گیری، پی‌نوشت‌ها و منابع]، بین 4500 تا 9500 کلمه باشد.

-نوشتارها باید دارای چکیدۀ فارسی شامل دقیقا 200 واژه باشند. چکیدۀ فارسی باید در صفحه‌ای جداگانه تایپ شود. در صورت پذیرش مقاله برای انتشار، نویسنده/ نویسندگان می‌بایست چکیدۀ انگلیسی را (شامل دقیقا 300 کلمه) حداکثر ظرف 3 روز برای نشریه ارسال کند. 

- تمام اسامی خاص و مهم در متن، دست کم، در اولین مرتبۀ استفاده، به شیوۀ زیر مورد تاکید قرار گیرند: نام اشخاص: حروف کج (ایتالیک، ایرانیک)؛ عنوان آثار هنری و کتاب: حروف کج (ایتالیک، ایرانیک)؛ عنوان مقاله: داخل گیومۀ فرانسوی «».

-در پیشینه، اطلاعات منابع باید به صورت کامل ذکر شود، به عنوان مثال رساله‌ها و پایان‌نامه‌ها باید با ذکر این مشخصات معرفی شوند: نام‌خانوادگی، نام دانشجو، «عنوان پایان‌نامه/ رساله»، پایان‌نامه کارشناسی ارشد/ رساله دکتری، استاد/ استادان راهنما و مشاور، رشته، دانشکده، دانشگاه، سال دفاع.

-تمام تصاویر و  نگاره‌های مربوط به مقاله باید مستند (همراه با ذکر کامل مأخذ)، غیرتزئینی و از ارکان مقاله بوده و در متن به آن‌ها ارجاع شده باشد و با فرمت JPEG (یا TIFF) و رزولوشن dpi300 به همراه نمودارها و جدول‌ها به‌صورت جداگانه (خارج از Word  و به صورت فایل مستقل) ارسال شود.

-تعداد عکس‌ها‌، نگاره‌ها، جدول­‌ها و غیره، حداکثر 20 عدد و با کیفیت مناسب باشد. شماره و مأخذ عکس‌ها،‌ نگاره‌ها، جدول­‌ها و غیره به ترتیبی که در متن به آن اشاره می‌شود در ذیل آن­‌ها قید گردد..

-هر چند نشریۀ مطالعات عالی هنر به دو صورت چاپ کاغذی [چاپ سیاه و سفید] و الکترونیکی [رنگی] منتشر می‌شود، اما در تدوین  و تنظیم مقاله‌ها از رنگ به عنوان عامل تمایز در تصاویر و نمودارها استفاده نشود.

-در بخش تشکر و قدردانی [در صورت لزوم]، ‌راهنمایی و کمک‌های دیگران یادآوری شده و به‌طور خلاصه از آن‌­ها سپاسگزاری می‌گردد.

-در فهرست مآخذ، در صورتی که به چند اثر از یک نویسنده استناد شده، می‌توان به جای تکرار نام نویسنده، از خط تیره استفاده کرد.

-در فهرست مآخذ، در مورد مأخذ با مؤلف نامشخص، در صورت تألیف متن توسط مرکز یا مؤسسه، نام آن مرکز ذکر می‌شود و در غیر این صورت منبع با نام اثر آغاز می‌شود.

-در تنظیم فهرست منابع و مآخذ به شیوه زیر عمل شود:

1- در مورد کتاب:

نام‌خانوادگی نویسنده یا نویسندگان، نام کوچک، (سال نشر)، عنوان کتاب (بولد شود)، نام و نام‌خانوادگی مترجم یا مترجمان/ ویراستار یا ویراستاران (در صورت وجود)، شماره جلد، نوبت چاپ، مکان نشر: نام انتشاراتی.

مثال: برت، تری؛ (1390)، نقد هنر، ترجمۀ کامران غبرائی، چاپ سوم، تهران: انتشارات فرهنگ معاصر.

2- در مورد مقاله: 

نام‌خانوادگی نویسنده یا نویسندگان، نام کوچک، (سال انتشار)، «عنوان مقاله»، نام و نام خانوادگی مترجم یا مترجمان، عنوان نشریه [ایتالیک شود]، دوره، شماره، فصل یا ماه انتشار نشریه، شماره صفحاتی که مقاله در آن درج شده است.

مثال: هیلنبراند، رابرت، (1374)، «معماری اسلامی ایران»، ترجمۀ فرشاد بهزاد، فصلنامه هنر، شماره 33، بهار، صص 280-243. 

3- پایگاه‌­های اینترنتی: 

 Url شماره‌گذاری شده: مشخصات مقاله و نویسنده [در صورت وجود]، آدرس سایت، [تاریخ و ساعت دسترسی]. مثال: 

  URL 3: http://www.artart.com

 مثال: (دسترسی: 12 آبان 1387، ساعت 22:16 یا visited on Dec. 21, 2009)

-در فهرست مآخذ، منابع لاتین، به همان ترتیب منابع فارسی تنظیم می‌شوند؛ با این توضیح که در انتهای فهرست منابع و پس از منابع فارسی و عربی می‌آیند.

-چنان‌چه چاپ، ترجمه و یا نسخه‌های خاصی از قرآن و نهج‌البلاغه منظور نباشد، این دو مأخذ در ابتدای فهرست مآخذ [بدون رعایت الفبا] می‌آیند.

 

 ملاحظات:

-هیأت علمی و تحریریۀ نشریۀ مطالعات عالی هنر در رد یا قبول مقالات ارسالی، آزاد است.

- صرفاً مقالات آماده‌شده بر اساس ساختار نگارشی مجله مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

-نشریه در ویرایش، اصلاح و هماهنگ‌سازی اصطلاحات علمی‌ مندرج در مقاله‌ها، به گونه‌ای که مفاهیم آن تغییر نکند، آزاد است.

-مقاله‌های دریافت شده، بازگردانده نخواهد شد.

-ترتیب تنظیم مقالات تأیید شده برای انتشار، بنا به نظر هیأت علمی و تحریریۀ نشریه خواهد بود.

-  مسئولیت مطالب مندرج در هر مقاله، به عهده نویسنده مسئول [-وسایر نویسندگان] است.

 


کلیه حقوق این سایت متعلق به نشریه مطالعات عالی هنر است.